Korekta

Korekta polega na wyszukiwaniu i poprawianiu błędów. Dawno temu, kiedy każdy w branży wydawniczej wiedział, co to finalik, cycero i firet, korekta była jednym z ostatnich etapów pracy nad publikacją. Korektor pracował w drukarni i za pomocą znaków korektorskich nanosił poprawki na próbnych odbitkach zecerskich. Porównywał złożony materiał z podstawą i wychwytywał różnice. Dziś praca korektora wygląda inaczej. Współczesny korektor znajduje błędy i poprawia je, opierając się na znajomości zasad ortografii i interpunkcji. Korekta od redakcji różni się przede wszystkim zakresem ingerencji w tekst.

Jeśli zamówisz u nas korektę tekstu, poprawimy błędy ortograficzne, interpunkcyjne, fleksyjne, składniowe, frazeologiczne. Możesz wybrać korektę elektroniczną lub tradycyjną.

Korekta elektroniczna – pracujemy na pliku tekstowym w trybie śledzenia zmian. Jest to bardzo wygodne dla obu stron: my mamy kontrolę nad całym tekstem (to znaczne ułatwienie pracy zwłaszcza przy długich tekstach), Ty z łatwością przejrzysz wszystkie zmiany i jeśli je zaakceptujesz, masz gotowy tekst, nie musisz tracić czasu na przepisywanie poprawek do pliku. Przed korektą plik zostanie wyczyszczony: usuniemy podwójne spacje, dywizy, tabulatory i inne niepotrzebne znaki, wyrównamy wcięcia akapitowe, możemy także wstępnie sformatować tekst przeznaczony do dalszej obróbki.

Korekta tradycyjna - pracujemy na wydruku i stosujemy znaki korektorskie. Taką korektę zwykle robimy na tekstach już złożonych: książkach, czasopismach, folderach, ulotkach itp. Wydrukowany materiał dostarcza klient (druk jednostronny, skala 1:1, szerokie marginesy; jeśli książka jest składana czcionką mniejszą niż 10 pkt, prosimy o wydruk całości w powiększeniu oraz 10 stron w skali 1:1). Złożone pliki przesłane w formacie PDF możemy wydrukować u nas za dodatkową opłatą. Zakres korekty tradycyjnej jest taki jak korekty elektronicznej, dodatkowo poprawiamy błędy składu.

Redakcja

Redakcja polega na opracowaniu językowym tekstu. Zakres prac jest tu szerszy niż w wypadku korekty: poza opracowaniem ortograficznym czy interpunkcyjnym skupiamy się na poprawności językowej i logicznej tekstu, poprawiamy styl wypowiedzi. Dbamy o ujednolicenie form zapisu (różne sposoby zapisywania dat, liczebników, jednoczesne stosowanie form skróconych i rozwiniętych, jednoczesne stosowanie form alternatywnych, różne sposoby budowania przypisów). Najczęściej redaguje się nowe książki czy artykuły oraz świeże przekłady. Redaktor wyłapie niedoskonałości fabuły, niespójności logiczne, powtórzenia, pomoże opracować przypisy redakcyjne.

Pracujemy na pliku tekstowym w trybie śledzenia zmian. Jest możliwość wykonania redakcji na papierze, jednak wiąże się to z dodatkową pracą: wprowadzeniem redakcji w pliku i sprawdzeniem naniesienia poprawek, czasem kilkukrotnym.

Skład

Pracujemy w programie Adobe InDesign. Składamy głównie książki bez ilustracji. Layout przygotowujemy na podstawie wytycznych klienta (typ publikacji, grupa docelowa, liczba stron). Korzystamy z bezpłatnych fontów przeznaczonych do użytku komercyjnego. Jeżeli w swoim projekcie chcesz wykorzystać płatny font, musisz wykupić licencję.

Cena składu zawiera naniesienie jednej korekty (do 5 błędów na stronie). Naniesienie większej liczby poprawek bądź wprowadzenie większych zmian (wymiana fragmentów tekstu, dodawanie lub usuwanie większych fragmentów, dodawanie lub usuwanie akapitów) jest płatne dodatkowo.

Klient otrzymuje wynikowy PDF drukarski. Na specjalne życzenie możemy plik indd przechowywać w naszym archiwum.

Usługa kompleksowa

Jeśli zamierzasz wydać książkę, zachęcamy Cię do skorzystania z kompleksowej obsługi procesu przygotowania do druku. Wykonamy redakcję, skład i korektę. Redakcję i korektę będą wykonywały różne osoby, co pozwoli wychwycić największą liczbę błędów.

Jeśli zdecydujesz się na taką usługę, za korektę zapłacisz połowę ceny!

Jak to wygląda w praktyce? Otrzymany tekst redagujemy (tryb śledzenia zmian). Taki plik przesyłamy autorowi lub tłumaczowi i redaktorowi prowadzącemu. Po zatwierdzeniu pliku do składu przygotowujemy layout, który przesyłamy do zatwierdzenia klientowi. Następnie książka jest składana i trafia do korekty. Po wprowadzeniu korekty sprawdzamy jeszcze jej naniesienie i przygotowujemy PDF drukarski, który trafia do klienta.

Inne

Skanowanie i odzyskiwanie tekstu – tekst gotowy do dalszej obróbki dostarczamy w pliku tekstowym (program Word).

Formatowanie prac naukowych według wytycznych uczelni – usługa dostępna dla klientów, którzy korzystali z naszej korekty lub redakcji.

Prowadzenie projektów wydawniczych – nadzorowanie projektu od początku do końca: komunikacja z osobami uczestniczącymi w projekcie na każdym etapie, pilnowanie terminów, budżetu i jakości pracy.